Sisukaart | Kontakt

"Seto pits uues kuues"

Prindi leht

Olen mitu aastat mõtteis pitsimustrilist keraamikat voolinud. Reaalse pitsimustri kasutamiseni oma töödes jõudsin tänu Sitsiilias nähtule (keraamikale liimitud heegelpits). Äratundmisele, kuidas pitsi ja keraamikalt eestipäraselt kokku viia, jõudsin Tekstiilikunstnike Liidu kaudu korraldatud workshopil Värskas. Tekkis näituse "Seto pits uues kuues" idee. Et asjadel oleks Setomaa hing ja vägi sees, said näitusetööd põletatud Seto Talumuuseumi puupõletusahjus.

Rahvakunst areneb ja muutub ajas. Muutumist ja uue aja hõngu olen püüdnud edasi anda seto pitsist inspireeritud savitöödes. Keraamika ja pitsi sidumisel ühtseks tervikuks, nende looval edasiarendamisel on valminud uued setoainelised käsitöötooted.

Seto väga eripärase selge ornamentika valge pitsi austamine näitusega aitab kaasa esivanemate poolt loodu tundmaõppimisele ja väärtustamisele. Eksponeeritud seto valge pits loob näituse meeleolu oma traditsiooniliste ornamentide ja mustritega, tuues näitusele antikvaarse hõngu. Savitööd aga kannavad endas tänapäevaseid uudseid lahendusi ja võimalusi, andes pitsile aastatuhandete pikkuse eluea.

Toredaid näituseelamusi soovides,

keraamika autor Aili Palm

Näituse valmimist toetas Setomaa riiklik kultuuriprogramm

avalehele
Obinitsa Seto Muuseumitarõ;  Obinitsa sjk. 65301, Võrumaa;  Tel: +372 78 54 190;  E-post: obinitsamuuseum@setomaa.ee